Erkek şiddetinde bir başka boyut: Boşanma davasına bakan hâkimi bıçakladı

13.11.2017 - 07:52

Kayseri'de Anna Ç., Etipyopya'da çalışan eşi Erkan Ç.'ye boşanma davası açtı. Hâkim, çocukların velayetinin anneye verilmesini ve tedbir nafakası ödenmesini kararlaştırdı. E-devlet üzerinden boşanma davasını öğrenen eş, Türkiye'ye döndüğünde hâkimi parkta eşiyle otururken görünce bıçakladı. Erkan Ç. tutuklandı, hâkim açığa alındı.

Kayseri’de, boşanma davalarına bakan 5. Aile Mahkemesi’nin geçici hâkimi V.Ö.’yü, eşi Anna Ç. ile parkta görünce sırtından bıçakladığı iddia edilen Erkan Ç., 28 Kasım’da hâkim karşısına çıkacak. DHA’nın haberine göre, sırtından bıçaklanan aile hâkimi ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) kararı ile açığa alındı.

Kayseri’de 18 Ağustos’ta Anna Ç., eşi Erkan Ç.’den şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak için Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Kayseri 5. Aile Mahkemesi’nde kabul edilen davada Anna Ç., çocuklarının velâyetinin kendisine verilmesini ve tedbir nafakası bağlanmasını, aynı zamanda eşinin de evden uzaklaştırılmasını istedi.

Etiyopya’da topoğraf olarak çalışan Erkan Ç., eşinin kendine açtığı boşanma davasını e-devlet üzerinden öğrenerek Türkiye’ye geldi. Boşanma davasında geçici Aile Mahkemesi Hâkimi V.Ö., dava açan ev kadını Anna Ç.’nin taleplerini kabul ederek, Erkan Ç.’nin tedbir nafakası ödemesine hükmetti. Ayrıca genellikle yurt dışındaki inşaatlarda çalışan Erkan Ç.’nin 6 ay evden uzaklaştırılmasına da karar verdi.

Uzaklaştırma kararının ardından bir süre sonra, iddiaya göre Anna Ç. ile hâkim V.Ö. telefondan konuşmaya başladı. Sonrasında da ikili arasında mesajlaşma ve whatsapp üzerinden yazışma ve fotoğraflaşma başladı.

Geçen 21 Eylül günü, Anna Ç. ile V.Ö., kadının merkez Kocasinan ilçesi Zümrüt mahallesindeki evinin yakınındaki Fuar Parkı’nda buluştu. Bu sırada çocuklarını görmek için eve giden Erkan Ç., boşanmak üzere olduğu eşi Anna Ç.’yi boşanma davasının hâkimi V.Ö. ile gördü. Erkan Ç. ile hâkim V.Ö. arasında yumruklu kavga çıktı. Kavga sonunda Erkan Ç., hâkim V.Ö.’yü sırtından bıçakladı. Aldığı bıçak darbesiyle kanlar içinde kalan hâkim, hastanede tedavi altına alınırken, olayın hastane polisinin duruma müdahil olması ile ortaya çıktı.

Gözaltına alınan Erkan Ç., çıkarıldığı mahkemece ‘öldürmeye teşebbüs etme ve yaralama’ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Yaşanan olayı Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) taşıdı. HSK 1. Dairesi, son kararnamesiyle hâkim V.Ö.’nün Kayseri’den Diyarbakır’a gönderilmesine karar verdi. HSK 2. Dairesi, müfettiş eliyle olayın soruşturulmasını da kararlaştırdı. Müfettişin raporunu sunmasının ardından HSK 2. Dairesi, Mehmet Yılmaz başkanlığında toplandı. Daire, hakkındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar hâkim V.Ö.’nün görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Kararda, V.Ö.’nün ‘kusurlu ve uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleki şeref ve nüfuzunu veya şahsi onur ve saygınlığını yitiren davranışlarda bulunduğu’ ifade edildi

Yaşanan olayla ilgili yapılan soruşturmada aile hâkimi V.Ö.’nün saldırıya ilişkin verdiği ifadede yürüyüş yaparken, tanımadığı bir kişinin arkasından gelerek bıçakla saldırdığını belirttiği iddia edildi.

Olayla ilgili açılan davanın ilk duruşması Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Kasım’da yapılacak.Bültene kayıt ol