Grev tehdidi işçilere kazandırdı: Metalde yüzde 26 zam ile anlaşma sağlandı

31.01.2018 - 09:49

Üç ayrı sendikadan 130 bin metal işçisinin grevi, hükümet tarafından yasaklanmıştı. MESS patronları, yüzde üç ile başladıkları toplu sözleşme görüşmelerinde yüzde 26 zammı kabul etmek zorunda kaldı.

Metal sektöründe 130 bin işçiyi kapsayan sözleşme görüşmeleri sona erdi. Türk Metal ve patron sendikası MESS’in vardığı anlaşmaya göre sözleşme iki yıllık oldu. İlk altı ay için işçilerin saatlik ücretlerine 1.6 lira zam yapılan sözleşmeyle, 15 yıla kadar aylık 30 lira kıdem farkı alındı. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimler için enflasyon oranında artış sağlanırken, sosyal haklara yüzde 23 zam yapıldı. Sözleşme genç işçileri memnun etmezken, eski işçiler ise “Zafer değil ama kazanım var” dedi. MESS’in sözleşmeye yüzde 3,2 zam oranıyla oturduğunu hatırlatan işçiler, sözleşmenin grev yasağına ve OHAL’e rağmen 2015 metal fırtınanın ve kararlı durmalarının sayesinde bu noktaya geldiğini söyledi. İşçiler daha ileri haklar için komiteler etrafında birleşerek mücadele etmeleri gerektiğini bildirdi. 

Türk Metal ile MESS 2017 toplu iş sözleşmensi sonucunda varılan anlaşmanın detayları şöyle:

Zam oranları ve ek haklar

 1. - Sözleşme 2 yıllık imzalandı
 2. - Çekme gereğince 31 Ağustos 2017'deki saatlik ücretler, 1 Eylül 2017'den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.
 3. - Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.
 4. - Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Ayrıca kıdem zammını 1 Ocak 2017'den önce iş başı yapan herkes alacak.
 5. - Sosyal haklar haricinde 1 yılını dolduran her işçi, en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi yüzde 24.63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden yüzde 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62.
 6. - Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getirisi yüzde 1.68.
 7. - Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31.
 8. - Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.
 9. -Toplusözleşmeyle 3 ek hak geldi. İlki tamamlayıcı sağlık sigortası - Maddi getirisi yıllık 480 lira
 10. - İkincisi, kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin
 11. - Üçüncüsü ise saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı

Diğer sendikalar da imzaladı

Türk Metal ile anlaşma sağlayan MESS, Birleşik Metal-İş ile ardından da Çelik-İş sendikalarıyla bir araya geldi. İki sendika da aynı sözleşmeye imza attı. 

Birleşik Metal-İş sendikasından yapılan açıklamada “Bu sözleşmenin imzalanması, grev yasaklarına rağmen grev yasağınızı tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır. Bu sözleşme, kararlı bir şekilde direnen, taviz vermeyen metal işçisinin ve bu mücadeleye önderlik eden Birleşik Metal-İş Sendikasının kazanımıdır. Tüm metal işçilerine hayırlı olsun” denildi.

MESS ile yapılan son görüşmede sendikanın teklifinde yer alan birçok maddenin kabul edildiği ileri sürülerek, şu ifadelere yer verildi: “Toplusözleşme, iş barışının sağlanması ve endüstriyel ilişkilerin sürdürülmesi için olumlu adım atan, işçilerin taleplerini dikkate alan MESS yönetiminin de katkısı ile gerçekleşmiştir.”

Birleşik Metal-İş’in ardından Çelik-İş’ten de sözleşmenin imzalandığı haberi geldi. Yapılan açıklamada “MESS ile yürütmüş olduğumuz TİS görüşmelerimiz, üyelerimizin refah ve mutluluğunu sağlayacak şekilde sona erdi. Olmazsa olmazlarımız olan iki yıllık, seyyanen ve kıdeme dayalı MESS TİS sözleşmemizi imzaladık” denildi.

(Evrensel)


YAZARLAR

Sibel Erduman
19 Ocak’ta ne oldu?
Yıldız Önen
Hrant'ın katilleri
Hakan Tahmaz
Parlamentoyu savunmak
Roni Margulies
Trump, Bolton ve Suriye
Şafak Ayhan
10 yıl challenge

Bültene kayıt ol