İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde grev çanları çalıyor

12.03.2017 - 07:16

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi de sonrası da çalışanlar toplu iş sözleşmesi uzlaşmazlığı nedeniyle grev yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde her birime eleman sağlayan İzelman ve İzenerji şirketlerinin toplu iş sözleşmelerindeki uzlaşmazlık çözülemedi. Toplu sözleşme görüşmeleri daha önce başlayan ve uzlaşma sağlanamayan İzenerji'de grev kararı şubat ayında asıldı. Greve 27 Mart tarihinde çıkılmasına karar verildi. DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası, 16-17 Mart'a kadar belediye toplu sözleşmede anlaşma sağlanmazsa eylemlere başlayacak.

Sendika 27 Mart'da grevi başlatacak. Belediyenin farklı birimlerinde çalışan 3 bin 900 personel greve çıkacak. İzelman şirketinin 6 bin 500 personelini kapsayan toplu iş sözleşmesinde da arabulucu döneminde uzlaşma olmadı. Genel-İş sendikası gelecek hafta 13-17 Mart arasında belediyeye grev kararını asacak. Böylece 60 günlük greve çıkma süresini başlatacak. Sendika greve referandum sonrası mayıs ayı başında çıkmak için çalışma yapacak. Her iki şirkette de toplu sözleşme belediye yönetiminin yüzde 9'luk artışını sendikaların düşük bulması, belediyenin de görüşmeler süresince herhangi bir artışta bulunmaması nedeniyle tıkandı.

(Egehaber.com)