Demirtaş, kendisini idam etmek isteyen Erdoğan'a yanıt verdi

12.06.2018 - 09:37

HDP'nin tutsak cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, kendisini idam etmek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi.

Demirtaş, Twitter hesabından avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamalada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kocaeli mitinginde kendisine yönelik sözlerine cevap verdi. 

Demirtaş, "Erdoğan seçilirse beni idam ettireceğini söylüyor. 2018 Türkiye'sinde bir Cumhurbaşkanı adayının seçmene vaadine bakar mısınız? Ben canımı, halkımızın uğruna bin defa kurban ederim. Tek bir adım da geri atmam" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Erdoğan, ​partisinin Kocaeli mitinginde Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret eden CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi eleştirmiş ve Demirtaş hakkında 'Şu anda tutuklu mu bu adam, tutuklu, bitti. Bir an önce adalet kararını vermesi lazım aslında. Çünkü bu kadar insanın ölümüne neden olan birisini önce o ölenlerin ailelerine sormak lazım ‘ne düşünüyorsunuz?' Yasin Börü'nün annesine sormak lazım ‘ne diyorsunuz?' Yoksa bunların sırtında tabi maalesef küfe yok' ifadelerini kulanmıştı.

Bu sözler üzerine miting alanından yükselen 'idam' sesleri karşısında Erdoğan, 'Dedim ya size daha önce, parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı ben bunu çoktan onaylardım' şeklinde konuşmuştu.Bültene kayıt ol