HDP Kongresi’ne soruşturma

12.02.2018 - 12:49

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin dün yapılan 3. Olağan Kongresi’nde Afrin operasyonu ile ilgili sözlerinden dolayı  eş genel başkan Pervin Buldan ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin dün yapılan 3. Olağan Kongresi’ndeki konuşmalar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kongrede eş genel başkan seçilen Pervin Buldan ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in konuşmalarındaki Afrin operasyonu karşıtlığı ve Abdullah Öcalan hakkındaki ifadeler sebebiyle başlatılan soruşturmanın gerekçesinde şöyle denildi:

 “Uluslararası hukuk çerçevesinde ve meşru bir şekilde icra edilen Zeytin Dalı harekatının sivil Kürt halkına yönelik gösterilmeye çalışılması ile terör örgütü liderini övücü ve örgüt propagandası niteliğindeki açıklamaları nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, suçu ve suçluyu övmek suçlarından dolayı milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.”


YAZARLAR

Sibel Erduman
19 Ocak’ta ne oldu?
Yıldız Önen
Hrant'ın katilleri
Hakan Tahmaz
Parlamentoyu savunmak
Roni Margulies
Trump, Bolton ve Suriye
Şafak Ayhan
10 yıl challenge

Bültene kayıt ol