Milletvekillerine özgürlük

17.11.2017 - 07:32

- Milletvekilleri tutuksuz yargılanmalı
- Baskı değil özgürlük istiyoruz
- OHAL artık son bulmalı

Halkın oylarıyla seçilen 10 milletvekili hapiste.

6 milyon insanın oyunu almış Selahattin Demirtaş'la birlikte HDP'li 9 milletvekili bir yıldır tutuklu. Bu tutukluluk hali keyfi, çünkü HDP'liler henüz mahkemeye dahi çıkartılmadı. Gazetemiz çıktığı gün Anayasa Mahkemesi, HDP'li vekillerin başvurularını görüşecek. Daha önce verdiği karar, 'milletvekili tutuklu yargılanmaz’dı.

CHP milletvekili Enis Berberoğlu da aylardır hapiste. Hakkında verilen ağır cezanın iptali yönünde bir mahkeme kararı var. Berberoğlu'nun sızdırmakla suçlandığı MİT Tırları haber ve belgelerinin belirtilen zamandan çok önce çeşitli medya kuruluşlarında ele alındığı biliniyor. Buna rağmen inatla hapiste tutuluyor.

Halkın oylarıyla seçilmiş milletvekillerinin, tutuksuz yargılanmaları gerekirken hapse atılması başta muhalif seçmenler olmak üzere halkın bütününe verilmiş bir gözdağıdır.

Bir yılda neler kaybettik?

HDP'li vekiller 4 Kasım 2016 günü tutuklandı, bu tutuklamalar ağır sonuçlara sebep oldu:

- Meclisteki üçüncü parti ve Kürtlerin siyasi temsilcisinin ağır baskılarla devre dışı bırakılması, mecliste gerek savaş tezkeresinin gerek baskı yasalarının engelsiz ve tartışmasız geçmesine yol açtı. Milyonların umudu olan barışın sesi susturulurken, her türden diyalog ve müzakere ortamı da yok edildi.

- Vekillerin tutuklanması, genel tutuklama ve kitlesel işten çıkarma dalgasına hız verdi. Seçilmişler, fikirlerinden dolayı kolayca hapse atılırken, toplumun geniş kesimlerinin demokratik kazanımlarının geri alınması kolay oldu.

- OHAL'le süren bir yıllık baskı, ekonomiyi istikrarasızlığa sürüklerken, hayat pahalılığı da arttı. Bunu protesto etme ve değiştirme imkanları da olabildiğince kısıtlandı.

- 15 Temmuz darbe girişimi davası, darbeye karşı olanların da tutuklanmaları ile sulandırıldı. Yenik darbecilere koz verilirken, bir bütün olarak darbenin üstüne gitme yolu da kapatıldı.

Bilanço vahim, adaletsizlikler diz boyu, ister hükümeti ister muhalefeti desteklesin, halkın çoğunluğu olan bitenden rahatsız. OHAL uygulamalarının son bulmasını istiyor.

Derhal serbest bırakın!

Artık yeter! Muhaleft üzerindeki OHAL'e hayır! Tutuklu 10 milletvekili derhal özgür bırakılmalıdır.

Milletvekillerinin serbest bırakılması, toplumu zehirleyen bu siyasal iklime son verecek, demokratikleşmenin önünü açacaktır.

Emekçilerin çıkarı baskı da değil özgürlükte. Acil çözüm bekleyen taleplerimizi kazanmak için demokrasiye ihtiyacımız var.

***

Reddettiğimiz köhnemiş yöntemler

1990'larda Kürt millletvekillerinin hapse atılması ve yıllarca tutuklu kalmasının bedelini ağır bir şekilde ödedik. Bugün aynı baskı politikalarının bedelini yine biz ödüyoruz.

O gün askeri vesayet rejimi hüküm sürüyordu. Yargı, adaleti getiren bir araç değil, muhalefeti susturmak için inen bir balyoz gibi çalışıyordu.

Bu devlet mekanizması sadece Kürt vekilleri tutuklamakla kalmadı, daha da ileri giderek Refah Partisi'ni kapatarak bir darbe gerçekleştirdi. İleride Ak Parti'ye yönelik kapatma girişimleri de gücünü buradan aldı.

Ak Parti, MHP ve CHP oylarıyla vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ise sadece HDP'yi siyaset dışına itmekle kalmadı ana muhalefet partisini de prangaladı. Geçen yazı saran adalet isteği ve yürüyüşlerine rağmen, meclisteki 2018 bütçe görüşmelerinde muhalefet hiçbir varlık gösteremez durumda.

Askeri vesayetin reddedilen yöntemlerini diriltip halka dayatanlar, geleceğimizi de çalıyor.

(Sosyalist İşçi)Bültene kayıt ol