Fiat işçileri Ronaldo transferine karşı greve gidiyor

12.07.2018 - 10:48

Juventus'un sahibi Andrea Agnelli'nin patronu olduğu Fiat otomotivin işçileri, yılladır kendilerine zam yapılmazken Real Madrid'den transfer edilen Cristiano Ronaldo için toplam 400 milyon euro harcanacak olması karşısında greve gidiyor.

Sputnik'in aktardığına göre, Ronaldo transferi, Fiat fabrikalarının işçilerini öfkelendirdi.

Real Madrid'e Ronaldo'nun bonservisi için 112 milyon euro ödeyen Juventus, Portekizli futbolcuya da 4 yılda net gelir olarak 120 milyon euro verecek. Bunun üzerine vergi ve diğer masraflar eklendiğinde brüt 240-300 milyon euroyu bulacak. Yani toplam fatura 400 milyon euro civarında olacak.

Üstelik bunun 30 milyon eurosu doğrudan Fiat'ın kasasından çıkacak. Ronaldo'nun bunun karşılığında otomotiv firmasının reklam yüzü olacağı söyleniyor.

Maaşları dondurulmuş hâlde olan, yıllardır zam alamayan Fiat işçileri için bu haberler bardağı taşıran damla oldu.

Güneydeki Melfi kentindeki Fiat fabrikalarında sendika, Ronaldo'nun transferini protesto için 15 Temmuz akşamından 17 Temmuz sabahına dek grev ilan etti.

"Size servet bize sefalet"

''Yıllardır işçilerden ekonomik düzeyde devasa fedakarlıklar talep eden şirketin bir futbolcu satın almak için yüz milyonlarca euro harcaması kabul edilemez'' çıkışını yapan sendika ''Bu adil midir? Bir kişi milyonlar kazanırken binlerce ailenin maaşlarıyla ayın ortasını bile getirememesi adil midir'' diye sordu.

''Hepimiz aynı işverenin çalışanlarıyız ama daha önce hiç böylesine devasa bir toplumsal uçurumda kalmamıştık, bu adil ve eşit olmayan muamele kabul edilemez ve edilmeyecektir'' vurgusu yapan sendika, şu saptamada bulundu:

''Fiat şirketi servetini işçilerine borçludur ama yöneticileri zenginlik içindeyken işçilerin karşılığında aldığı sefalettir.''


SEÇTİKLERİMİZ


Bültene kayıt ol