ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’yi bombaladı: Savaşa hayır!

14.04.2018 - 17:53

ABD Başkanı Donald Trump, sabaha karşı Amerikan ordusuna Suriye'deki kimyasal silah tesislerini vurması için emir verdiğini açıkladı. Şam’da patlama sesleri duyulurken ABD Savunma Bakanlığı Pentagon birden fazla hedefin vurulduğunu söyledi. Saldırıya İngiltere ve Fransa’da destek verdi.

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’de rejime ait hedefleri sabaha karşı bombaladı. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada saldırının hedefini "kimyasal silahların üretim, yayılım ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak" olarak tanımladı. Reuters’a konuşan bir ABD’li yetkili birden fazla hedefin güdümlü Tomahawk füzeleriyle vurulduğunu açıkladı. Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerinde rejime ait askeri noktalar vuruldu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise "güç kullanımından başka bir alternatif yoktu"  dedi.

Rusya: “Sonuçsuz kalmayacak”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı terörle mücadele ön safta yer alan egemen bir devlete yönelik saldırganlık eylemi olarak niteleyerek, saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Önce Suriye halkı için Arap Baharı kullanıldı, ardından DEAŞ, şimdi de ABD'nin akıllı füzeleri. Uzun yıllar terörist saldırıları altında ayakta kalmaya çalışan egemen devletin başkentine darbe vuruldu" derken, Rusya'nın ABD Büyükelçisi Antanov “Suriye'ye saldırı sonuçsuz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye destek verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin Fatih Olağan Kongresi’nde konuştu. ABD, İngiltere ve Fransa’nın operasyonuna değinen Erdoğan saldırıyı olumlu bulduğunu açıkladı. Erdoğan, “Son günlerde rejimin kimyasal silahlarla yaptığı bir saldırının ardından ABD ve Rusya’nın başını çektiği bir restleşmeye şahit olduk. Bu sabah erken saatlerde rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu söylenen bir operasyon yapıldı. Bu gece uykusuz geçti, onu takip ettik. Rejimin daha önce yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması düşünelemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyorum” şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım da operasyona desteğini şu sözlerle dile getirdi:  “Bu sabaha karşı Amerika ve koalisyon ortakları bir operasyon düzenledi. Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ama kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye bilinmelidir ki iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorunlara hâkimdir, gereken adımları atmaktadır.”

ABD’nin IŞİD ile mücadele adı altında attığı bombalar bugüne kadar yüzlerce sivilin ölümüne yol açmıştı.


YAZARLAR

Sibel Erduman
19 Ocak’ta ne oldu?
Yıldız Önen
Hrant'ın katilleri
Hakan Tahmaz
Parlamentoyu savunmak
Roni Margulies
Trump, Bolton ve Suriye
Şafak Ayhan
10 yıl challenge

Bültene kayıt ol