Suriye: Rejim SDG'ye, ABD rejime saldırdı

08.02.2018 - 08:23

Suriye'de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, rejim yanlısı güçlerin Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) saldırı düzenlemesi üzerine, misilleme olarak hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Koalisyon güçlerinden yapılan açıklamaya göre, Baas rejimi yanlısı güçler, Suriye Demokratik Güçleri'nin Deyrizor'daki ana merkezine bir saldırı düzenledi.

Açıklamaya göre bazı ABD askerleri de saldırı sırasında oradaydı ancak olayda ABD askerlerinden ölen ya da yaralanan olmazken bir SDG'li yaralandı.

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li bir yetkili, bu saldırıya misilleme olarak koalisyonun düzenlediği hava saldırısında Esad yönetimi yanlısı en az 100 savaşçının hayatını kaybettiğini iddia etti.

Aynı yetkili, "Rejim yanlısı güçlerin, SDG'nin IŞİD'den Eylül 2017'de özgürleştirdiği toprakları ele geçirmeye çalıştığını tahmin ediyoruz" dedi.

Yetkili, "Esad yanlısı güçlerin, IŞİD'in 2014-2017 yılları arasında ana gelir kaynağı olan petrol sahalarını ele geçirmeye çalışıyor olmalarının muhtemel olduğunu" söyledi.

Amerikalı yetkili, Rus yetkilileri, uluslararası koalisyonun bölgede SDG güçlerinin varlığına ilişkin olarak olayın çok öncesinden uyardığını da kaydetti.

Yetkili, "Koalisyon güçleri engellenen saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında Rus mevkidaşlarıyla iletişim hâlindeydiler" dedi.


YAZARLAR

Sibel Erduman
19 Ocak’ta ne oldu?
Yıldız Önen
Hrant'ın katilleri
Hakan Tahmaz
Parlamentoyu savunmak
Roni Margulies
Trump, Bolton ve Suriye
Şafak Ayhan
10 yıl challenge

Bültene kayıt ol