Chelsea Manning özgürlüğüne kavuştu

17.05.2017 - 22:28

ABD ordusunda görevliyken devlet sırlarını Wikileaks'e sızdırmaktan ötürü 35 yıl hapis cezası alan Chelsea Manning tahliye edildi.

Chelsea Manning, 2013 yılında bir Amerikan savaş mahkemesi tarafından, 1917 tarihli casuslukla mücadele yasası uyarınca 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

ABD'nin en ağır hapis cezası alan "muhbiri", hakkındaki 22 iddianın 17'sinden suçlu bulunmuştu. ‘Düşmana yardım' suçlaması kabul edilseydi Manning idama da mahkûm edilebilirdi.

Mahkûmiyet kararı açıklanana kadar üç yıl da nezarette tutulan Manning'in tutukluluk şartları ve günde 23 saat hücreye kapatılması, Birleşmiş Milletler'in işkence ile mücadele raportörü Juan Mendez tarafından sert dille eleştirilmişti.

Erkek cezaevinde tek kadın olarak yatıyordu

Belge sızdırmak suçlamasıyla tutuklanmadan önce, Manning’in cinsiyet kimliği nedeniyle ordudan uzaklaştırılma süreci başlatılmıştı. Tutuklanmasının ardından, trans kadın olduğu hâlde, erkeklere ayrılan bölümde tutulmuş ve tecrit edilmişti. Cinsiyet geçiş sürecinde sağlık hakkı kesintiye uğratılmış ve hormon tedavisine erişimini kısıtlanmıştı. 

Manning cezasının dolmasına 28 yıl kala, cinsiyet değiştirmesinin ardından tek kadın olarak yattığı erkek cezaevinden tahliye edilecek. Tutukluluğu sırasında sürekli olarak kötü muameleye maruz bırakılan Chelsea Manning en az iki kez intihara teşebbüs etmişti.

ABD'nin savaş suçlarını sızdırmıştı

Manning’in ortaya çıkardığı 700 binden fazla belge arasında Irak’ta Reuters kameramanının ABD helikopterleri tarafından öldürülmesini gösteren video ve ABD’nin Afganistan’da öldürdüğü sivil sayısının gerçeği yansıtmadığını ortaya koyan Afgan savaş günlükleri de vardı.

Manning, yaptığının suç değil gerçeği açıklamak olduğunu belirterek “özgür bir toplumda yaşamak için bazen ağır bedeller ödemeniz gerekir” demişti.

Görev süresinin bitmesine iki gün kalan Obama’nın başkanlık özel yetkisi ile affettiği 273 mahkûmdan biri olan Manning, Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün’de serbest kaldı.

Trump, Manning'e de düşman

ABD'nin ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik başkanı Trump, Chelsea Manning hakkında Twitter'dan “nankör, hain” diye yazmıştı.