Venezuela'da protestolar sürüyor: Ölü sayısı 7'ye çıktı

20.04.2017 - 12:09

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimine karşı gerçekleştirilen geniş çaplı protesto gösterilerinde 3 kişi daha hayatını kaybetti.

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimini protesto eden on binlerce kişi, başkent Caracas'ta gösteri yapmaya devam ediyor. Hükümet ve Maduro karşıtı slogan atan göstericilere polis biber gazıyla müdahale etti. Protestocular, cezaevindeki muhalefet liderinin serbest bırakılması ve erken seçime gidilmesini talep ederken, Maduro ise polise ve dükkanlara saldırdıkları gerekçesiyle muhalefeti suçluyor. En az 30 kişinin gözaltına alındığı ifade edilirken, muhalefet lideri Henrique Capriles daha fazla protesto gösterisi gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu. 

Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde üç kişi hayatını kaybetti. Yaşanan son olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükselmiş oldu. Başkent Caracas’ta bir genç ile ülkenin Kolombiya sınırında bulunan San Cristobal’da bir kadın vurularak öldürüldü. Başkentin güneyinde de bir muhafız hayatını kaybetti.

Venezuela’daki krizin sorumlusu sosyalizm değil, kapitalizm

Venezuela'da kriz