Avrupa Komisyonu: “İdam cezası, kırmızı çizgilerin en kırmızısı”

18.04.2017 - 14:22

Avrupa Komisyonu, 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının da YSK tarafından kabul edilmesine ilişkin karara atıfta bulunarak, 'kural dışı uygulama iddialarını soruşturma' çağrısı yaptı. Komisyon Sözcüsü Margaritis Schinas, idam cezası tartışmaları için ise "Sadece bir kırmızı çizgi değil, kırmızı çizgilerin en kırmızısıdır" dedi.

Avrupa Komisyonu, AGİT raporunun ardından Türkiye'ye 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının da YSK tarafından kabul edilmesine ilişkin karara atıfta bulunarak, kural dışı uygulama iddialarını araştırma çağrısı yaptı.

Az farkla kabul edilen Anayasa değişikliği sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etmeyeceklerini belirten Komisyon Sözcüsü Margaritis Schinas, "Yetkililere kural dışı uygulama iddialarına dair şeffaf bir soruşturma yürütme çağrısı yapıyoruz" dedi.

"İdam cezası, kırmızı çizgilerin en kırmızısı"

Komisyon Sözcüsü, idam cezasını geri getirecek bir yasa değişikliğinin Ankara'nın AB üyelik sürecini sona erdireceğinin bir kez daha altını çizdi, "İdam cezası sadece bir kırmızı çizgi değil, kırmızı çizgilerin en kırmızısıdır" dedi, Avrupa Birliği'nin idam cezasının reddi konusunda mutabık olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum kampanyası boyunca ve gayrı resmi sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada idam cezasının parlamentodan geçmesi hâlinde onaylayacağını, Meclis'ten geçmezse halk oylamasına gidileceğini söylemişti.