Coca Cola'nın plastik şişelerinin okyanuslara zararı “şok edici boyutlarda”

10.04.2017 - 08:42

500 ayrı markaya sahip olan Coca Cola her yıl 100 milyardan fazla tek kullanımlık plastik şişe satıyor. Coca Cola 2010 yılında tek kullanımlık şişelerin işleri için sürdürülebilir bir model olmadığını söylemişti. 

Ancak İngiltere'de basılan i gazetesinin haberine göre, Coca Cola'nın plastik şişelerinin okyanuslar üzerindeki etkisi incelendi ve şirketin okyanuslara verdiği zarar "şok edici boyutlarda". 

Coca Cola her yıl ne kadar plastik şişe kullandığına dair bir veri açıklamasa da i'nin araştırması, şirketin her saniye 3 bin 500 civarında tek kullanımlık plastik şişe sattığını gösteriyor.

Greenpeace'in kıdemli okyanus kampanyacısı Louise Edge ise "Coca Cola plastik kirlilik krizindeki rolüne rağmen sorumluluk almaktan kaçınıyor ama okyanuslarımızın midesinde Coca Cola'nın plastiklerine daha fazla yer kalmadı" dedi.

Kuzey Buz Denizi'nde çöp adası oluşabilir

Araştırmaya göre şirketin tek kullanımlık şişelerinin yalnızca yüzde 7'sinde geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor.

35 milyar sterlinlik ciroya sahip olan Coca Cola'nın yıllık kârı 6,5 milyar sterlin (yaklaşık 30 milyar TL). Şirket, kendisini sorumlu ve tutkulu bir firma olarak pazarlayabilmek için her yıl 3,2 milyar sterlin harcıyor.

Gazeteye göre Coca Cola her gün dünya çapında 1,9 milyar içecek satıyor.

Dünyada plastik kirliliği nedeniyle dakikada bir kamyon dolusu plastik okyanuslara karışıyor.Bu yüzden deniz kuşlarının yüzde 90'ının midesinde plastik bulunuyor ve deniz kuşları yuttukları bu plastikler nedeniyle ölüyor.