Onların “Hayır”ı, bizim “Hayır”ımız
Sosyalist İşçi gazetesinin son sayısında, referandum sürecinde yürütülen "Hayır" kampanyaları arasındaki farklar ele alındı:
Korkut'un ölümü hükümete soruldu
HDP milletvekili Altan Tan, 21 Mart'ta Diyarbakır'da gerçekleştirilen Newroz kutlaması sırasında, üniversite öğrencisi Kemal Korkut’un polisler tarafından vurulmasını Meclis gündemine taşıdı.
Mazlum-Der yöneticileriyle röportaj
Mazlum-Der’in tartışmalı olağanüstü kongreden önceki genel başkanı Ahmet Faruk Ünsal ve kapatılan Diyarbakır Şubesi’nin yöneticilerinden Reha Ruhavioğlu, süreçle ilgili görüşlerini Marksist.org’a anlattı.
Apartheid'ı yıkan siyah öfke
Güney Afrika tarihinin uzun bir dönemini “aparthaeid” adı verilen, beyazlardan oluşan azınlığın ülkenin geniş bir kesimini oluşturan siyahlar üzerinde ekonomik, sosyal ve politik güç kullandığı ırk ayrımcı bir rejim oluşturmakta.
“Irkçılığa karşı birleşelim!”
İngiltere'de mücadele eden Sosyalist İşçi Partisi (SWP), dün Londra'da yaşanan saldırının ardından yaygınlaştırılmaya çalışılan ırkçı nefrete karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı. Sosyalist İşçi (Socialist Worker) gazetesinin internet sitesinden yayımlanan çağrı şöyleydi:​
‘Evet’in süresi ‘Hayır’ın 10 katı
Demokrasi İçin Birlik İnisiyatifi’nin raporuna göre TRT ve diğer özel televizyon kanallarında referandum yayınları yapılırken ‘Hayır’ cephesi ve HDP görmezden gelindi.
Emperyalist koalisyon ölüm saçıyor
IŞİD'e karşı ABD'nin liderliğinde kurulan uluslararası koalisyonun savaş uçakları, Irak ve Suriye'ye bomba yağdırarak sivilleri öldürmeye devam ediyor.
“Kadınlar kendi güçlerini...’’
Rus Devrimi çoğu ezilen için büyük değişimler getirmişti. İngiltere'de yayımlanan aylık dergi Socialist Review, kadınların kendi hayatlarının kontrolünü nasıl ele geçirdikleri ve mücadeleye liderlik ettikleriyle ilgili sosyalist aktivist Emma Davis’le konuştu.
Bob Dylan: “Para konuşmaz, küfür eder”
(Bu yazı, AltÜst dergisinin 22. sayısından alıntıdır. AltÜst'e ulaşabileceğiniz satış noktaları: http://www.altust.org/satis-noktalari/)
DSİP'ten Mazlum-Der açıklaması
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) haftasonunda gerçekleşen Mazlum-Der olağanüstü genel kurulu ve yaşananlara dair yazılı bir açıklama yayımladı.
javascript