15. İstanbul Bienali: İyi bir komşu?
15. İstanbul Bienali sergileri 16 Eylül’de kapılarını açtı. Birbirine “komşu” 6 mekândaki sergiler 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Elmgreen&Dragset sanatçı ikilisinin küratörlüğünü üstlendiği Bienal’de dünyanın farkı yerlerinden 55 sanatçıya dair işler yer alıyor. Geçmiş Bienal’e göre daha az mekân ve sanatçıyla gerçekleşmesi, Bienal’i daha kompakt ve bütününü görmek açısından daha erişilebilir kılıyor.
“Güvende değiliz”
Dün, Üsküdar’da kaldığı evde annesiyle birlikte katledilen Halla Barakat, Suriye devriminin altıncı yılında facebook hesabında yaptığı paylaşımda şöyle diyordu:
Tezkereye karşı açıklamalar
Barış Vakfı ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) yaptıkları açıklamalarla, Irak Kürtlerinin referandumu sebebiyle çıkarılmak istenen tezkereye karşı çıktılar.
Almanya seçimlerinde sağ popülistler
Almanya'da bu pazar günü yapılacak olan federal meclis seçimlerine, sağ popülist Alternatif für Deutschland (AfD) /Almanya İçin Alternatif'in ülkenin üçüncü büyük partisi olup olmayacağı tartışması damgasını vuruyor. Anketlere göre AfD %10 civarında bir oya sahip. Sağ popülistlerin yükselişini endişeyle izleyen demokrat Alman seçmenler, AfD'ye karşı mutlaka sandığa gidilmesi çağrılarını giderek artırıyor.
Barzani: “Kölelik ya da bağımsızlık”
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde gerçekleşecek olan bağımsızlık referandumuna dönük tehditler ile ilgili açıklama yapan Mesud Barzani, “Tüm bedelleri ödemeye hazırız. Ya kölelik ya da bağımsızlık” dedi. 
Barselona Üniversitesi’nde işgal
Katalonya’nın bağımsızlık referandumunun İspanya tarafından engellenmeye çalışılması üzerine Barselona Üniversitesi öğrenciler tarafından işgal edildi. 
Antalya'da ırkçı saldırı
Antalya'nın Elmalı ilçesinde 'Suriyeli istemiyoruz' sloganlarıyla bir araya gelen ırkçı grup sokak sokak gezerek Suriyelilere saldırdı.
Milli Güvenlik Kurulu sonuçlandı
Milli Güvenlik Kurulu bir açıklama yaparak Kürdistan referandumunu gayri meşru ve kabul edilemez ilan etti. Üç saat süren toplantıdan sonra yayınlanan yazılı açıklamada "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” denildi. 
DSİP'ten açıklama: “Tezkereye hayır!”
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) TBMM'nin gündemine gelen tezkere ve Kuzey Irak'taki Kürtlerin bağımsızlık referandumu üzerine yazılı bir açıklama yayımladı:
Kadir Topbaş istifa etti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş istifa etti. Topbaş, yaptığı basın açıklamasında muhalefete çatarken, borçsuz bir belediye bıraktığını söyledi. 
javascript